Deň utečencov v Ugande

V Ugande si pripomíname Svetový deň utečencov. Strávili sme ho v utečeneckom osídli Kyaka II., a to priamo v areáli našej ADRA nemocnice a farmy, ktorú sme tu prednedávnom založili.

Pozvali sme vzácnych hostí – predstaviteľov cirkvi, vlády, parlamentu, partnerských organizácií, európskych ADRA partnerov a viac ako 1 000 utečencov. Hrala miestna hudba, pochodovali Pathfinderi, spievali cirkevné zbory a všetci tu boli ako jedna rodina.
 
Pastor Daniel M. Matte, predseda Cirkvi adventistov v Ugande, ktorý je i predsedom správnej rady ADRA, vo svojom posolstve povzbudil utečencov a pripomenul biblický princíp: „Ak sa do vašej krajiny k tebe prisťahuje cudzinec, neutláčajte ho. Cudzinec, ktorý sa zdržuje u vás, nech je pre vás ako domorodec. Miluj ho ako seba samého…“ (3 Moj 19,33-34). „Toto ustanovenie nariadil Pán Boh pred viac ako 4 000 rokmi, keď ešte neexistovala ADRA, UNHCR, WFP ani Červený kríž.“ uviedol pastor Matte.
 
 
Podpredsedníčka vlády, vážená pani Nakadama Rukia Isanga, poďakovala všetkým organizáciám, ktoré pomáhajú utečencom. Uviedla, že Uganda hostí viac ako 1,5 mil. utečencov, čo je najviac zo všetkých afrických krajín. Michael Kruger, riaditeľ ADRA International, ocenil spôsob ako sa Uganda stará o utečencov. Poskytuje im pôdu, na ktorej si môžu postaviť svoje obydlia a pestovať plodiny pre svoju obživu, navštevovať školy a zamestnávať sa rovnako, ako všetci ostatní obyvatelia. Ocenil taktiež spoluprácu ADRA s ostatnými humanitárnymi organizáciami a partnermi v prospech utečencov.
 
A aby to nebolo len o slovách, Nakadama Rukia Isanga a Michael Kruger slávnostne prestrihli pásku a spoločne otvorili novú nemocnicu, ktorá sa nachádza priamo v našom humanitárnom komplexe, uprostred utečeneckého osídlia Kyaka II.
 
A prekvapenie? „Počas slávnostného obeda ma pani podpresedníčka vlády Nakadama Rukia Isanga pozvala k svojmu stolu aby nám poďakovala a zároveň mi odovzdala návrh svojho projektu pomoci, pre ktorý hľadá partnerov. V najchudobnejšej oblasti Ugandy, odkiaľ sama pochádza, rozvíja tréningové centrum pre mladých ľudí. Tí si tam rozširujú praktické zručnosti, ako základy poľnohospodárstva a rôzne remeslá, aby sa tak dokázali postaviť na vlastné nohy a zabezpečiť si živobytie.” hovorí Stanislav Bieliek, riaditeľ ADRA Slovensko. „Mohli by ste ako ADRA pomôcť aj nášmu centru?“ spýtala sa pani podpresedníčka vlády.
 
„Naozaj ma prekvapilo, že aj ľudia s takýmto vysokým postavením sa popri svojej práci aj osobne angažujú a starajú o tých najzraniteľnejších. Nuž aj o tomto je Afrika.” uzatvára Stano Bielik.

 

en_USEN