JAKUB, JÁN A MÁRIA

Zápisky z ostatnej návštevy našich farmárov v Keni

Po asi hodine jazdy od našej kancelárie, ktorá sa nachádza v hraničnom mestečku Busia, vystupujeme z džípu. Našťastie ešte nezačalo obdobie dažďov a tak cesta bola schodná. Čaká nás Ján, vysoký, šľachovitý a usmiaty farmár, päťdesiatnik, ktorý vyzerá o 15 rokov mladšie. Ján nám zápalisto ukazuje svoju farmu a vysvetľuje, ako chce rozšíriť svoje pole, aby mohol pestovať ešte viac sezamu. Sadáme si do tieňa urasteného mangovníka a váhavo ochutnávame plody tamarindu indického.

Trochu kyslé, usmieva sa nad našou reakciou Ján. V jeho hlase počujeme pohnutie, keď hovorí ako vďaka projektu ADRY Slovensko, mohol vypestovať a predať sezam a zaplatiť tak jeden semester na strednej škole pre svojho syna.

Pol hodinu autom ďalej navštevujeme Máriu, z ktorej ide neskutočne pozitívna energia. A má na to dôvod, Mária nie je len naša najlepšia farmárka, ale dokonca vypestovala viac ako ktorýkoľvek farmár. 500 kg/aker (cca 4 000 m2) je úctihodný počin.

„Nikdy som nepredala ako farmárka 1 kg čohokoľvek za takú cenu, akú ste mi ponúkli vy.“ Pri týchto slovách sklopím zrak a uvedomujem si, že to čo robíme, má zmysel.

„Všetko len nefoťte moju kuchyňu…“ smeje sa Mária, keď chceme pred odchodom urobiť fotky a video.

Jej deti museli prerušiť štúdium po tom, čo mal manžel úraz chrbtice. Na zdravotnú starostlivosť minuli veľa peňazí. Teraz aj vďaka projektu sa ich snaží finančne podporiť, aby mohli dokončiť školu.

Jakub sedí v chládku a už nás čaká. Vyrovnaný šesťdesiatnik, ktorý už vie, čo očakáva od života, nám pyšne predstavuje svojho syna, ktorý v Nairobi študuje manažment.

Nie každý farmár je ako Ján, Jakub alebo Mária. Nie každý chce pracovať, a vidí v tom zmysel. Ale je úžasné stretnúť ľudí, ktorí nesedia so založenými rukami, ale aktívne ovplyvňujú svoju budúcnosť aj s tým málom, čo majú.

Daniel Kaba, riaditeľ ADRA Slovensko

 

Zisti viac o sirotinci v Marachi.

Kto im pomôže, keď nie my?  >>Daruj online teraz<<

 

 

en_USEN