Utečenecký tábor Kyaka II je jedným z 13 táborov, ktoré ugandská vláda zriadila na prijímanie utečencov a v ktorom žije 125 431 utečencov. Väčšina utečencov pochádza z Demokratickej republiky Kongo (119 347), Burundi (3 601) a Rwandy (2 397). Prijatí utečenci dostávajú od miestnej samosprávy k dispozícii pozemok s rozmermi 30 x 30 metrov na ktorom si môžu postaviť dočasné obydlie (z hliny a dreva) a obrábať pôdu na vlastnú obživu. Pozemky poskytnuté utečencom sú rovnomerne rozmiestnené v tábore popri hostiteľských komunitách. Po príchode poskytuje UNHCR utečencom základnú sadu NFI (nepotravinových predmetov) na stavbu jednoduchých hlinených príbytkov a celtu na pokrytie strechy. Prostredníctvom Svetového potravinového programu (WFP) sa utečencom poskytujú štandardné prídely potravín alebo hotovosť (640 UGX – približne 0,15 EUR/osoba/deň) na pokrytie ich základných potravinových potrieb. Utečenecký tábor Kyaka II poskytuje aj základnú infraštruktúru v oblasti vody (OXFAM), hygieny a zdravotnej starostlivosti. Partner ADRA Uganda prevádzkuje zdravotné stredisko v spoločnom areáli s farmou, ktorú vybudovala ADRA Slovensko s prispením SlovakAid v r. 2021 a 2022.
Hoci majú obyvatelia prístup k pôde, chýbajú im kvalitné osivá, nástroje a iné poľnohospodárske vstupy, ako aj základné farmárske zručnosti. Poskytované potravinové dávky nie sú nutrične vyvážené a bez prístupu ku kvalitným potravinám je rozšírená podvýživa detí do 5 rokov.
ADRA Slovensko v Kyaka II v spolupráci s ADRA Uganda od augusta 2020 realizuje aktivity na podporu udržateľného poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti pre utečencov a miestne obyvateľstvo. Odvtedy bola v areáli vybudovaná projektová farma a školiace stredisko. Na základe modelu TOT (Training of trainers), v ktorom účastníci pôsobia ako TOTs (Trainers of trainees) a vytvárajú školiace skupiny zložené z minimálne 10 členov, bolo priamo vyškolených päťdesiat príjemcov v oblasti farmárčenia, s dopadom na viac ako 500 rodín. V r. 2021 a 2022 bol tento program 2x zopakovaný, čím sme pomohli k potravinovej sebestačnosti ďalších 1100 rodín. Niekoľko z nich si založilo farmy samostatne alebo aj v skupinách a okrem vlastnej obživy pestujú aj pre miestny trh, čím sa stávajú aj finančne sebestační. Beneficienti aj miestni vládni úradníci projekt oceňujú, pretože znižuje závislosť utečencov od potravinových dávok a vonkajšej podpory. Podľa aktuálnych informácií zdroje potravín sú obmedzené aj v dôsledku vojny na Ukrajine, odkiaľ v minulosti humanitárne organizácie importovali potraviny pre obživu utečencov.
Od roku 2022 ADRA pokračuje v školeniach a zapája nové skupiny po 50 malých farmárov. Projektová farma sa využíva najmä na produkciu sadeníc a na demonštračné účely v rámci školení TOTs. Ostatná produkcia je orientovaná na základné plodiny, ovocie a zeleninu, ktoré zabezpečujú zásobovanie nemocnice, ktorá je v spoločnom areáli a prevádzkuje partnerská organizácia projektu, ADRA Uganda. Školenia o riadení farmy aj školenia TOT vedie projektový agronóm a tréner. Úlohu projektového manažéra preberá agronóm.
Agronóm a tréneri sú odborníkmi na lokálne poľnohospodárstvo. Chýbajú im však praktické skúsenosti z reportingu, projektového manažmentu, evaluácie, dokumentácie aktivít a pod. Preto je podpora expertného dobrovoľníka nutnosťou a veľkým prínosom k dlhodobej udržateľnosti projektu. Jeho pôsobenie by zamestnancom projektu umožnilo získať zručnosti v oblasti projektového riadenia, ktoré spĺňajú európske štandardy (EÚ, SlovakAid). Na druhej strane dobrovoľník bude mať možnosť získať detailný prehľad o realite utečeneckej krízy a života utečencov, ako aj o fungovaní veľkého utečeneckého tábora. Tieto skúsenosti môže dobrovoľník neskôr zúročiť v rámci svojich aktivít globálneho vzdelávania ako počas svojho vyslania, tak aj po ňom.