Farmárska sezóna zahájená

Priamo z Ugandy nám píše náš dobrovoľník John, ktorý od marca pôsobí v našom novo otvorenom tréningovom centre a farme.

Po dvojtýždňovom zapracovaní v Kampale, kde má ADRA Uganda svoju hlavnú kanceláriu, som sa presunul do osídlia pre utečencov Kyaka II (okres Kyegwega), v ktorom našlo domov viac ako 123000 utečencov z Konga, KDR, Burundi a Južného Sudánu. Práve tu ADRA Slovensko uskutočňuje projekt FOU (Farming Opportunity for Uganda), ktorého cieľom je zmenšenie priepasti v oblasti potravinovej sebestačnosti medzi miestnymi a utečeneckou komunitou.
 
Projektový tím som od marca posilnil aj ja, a to ako humanitárny dobrovoľník – projektový asistent. Osídlie Kyaka II sa teda na pár mesiacov stane aj mojím domovom.
 
Na našom projekte momentálne pracujú štyria zamestnanci: dvaja príležitostní pracovníci, záhradník a vodič. Očakávame, že v tento mesiac sa k nám pridá aj agronóm, ktorý bude školiť budúcich trénerov. Tí sa naučia základy farmárčenia, a následne sami budú učiť ľudí zo svojej komunity pestovať rôzne druhy bio zeleniny. Ide o tú časť utečeneckej komunity, ktorá sa doteraz nemala možnosť zapojiť do nášho projektu.
 
Pred začiatkom novej fázy projektu sme sa s miestnym ADRA tímom vybrali navštíviť farmy bývalých účastníkov nášho projektu. Zaujímalo nás, ako sa im darí, a s akými problémami sa stretávajú. Okrem mnohých príkladov úspešného farmárčenia sme narazili aj na niekoľko výziev, ktorým miestni farmári musia čeliť. To nás podnietilo otvoriť diskusiu, a hľadať spôsoby ich riešenia.
 
V rámci oprášenia znalostí sme týchto farmárov pozvali do nášho novo otvoreného tréningového centra – na našu farmu, kde farmárov učíme, ako v malej záhrade vyprodukovať čo najviac potravín na vlastnú obživu. Hovorili sme o tom, ako správne pripraviť pôdu, zasadiť semená, a ako a kedy rastliny presádzať do záhrady. Medzi plodiny, ktoré pestujú, patria najmä baklažány, repa, brokolica, karfiol, červená a zelená kapusta, červená cibuľa a melón.
 
Poľnohospodárska sezóna v Ugande začína v marci. Zvyčajne je sprevádzaná dažďom, a podmienky na pestovanie plodín sú v tomto čase ideálne. Náš projekt však začal až v apríli, keď nebolo dostatok zrážok na zabezpečenie správneho rastu plodín. Na to, aby sme dohnali vzniknutý rozdiel, sme museli zintenzívniť našu prácu.
 
Byť priamo v teréne a vidieť na vlastné oči, v akých ťažkých podmienkach žije miestna utečenecká komunita, iba posilnilo moje odhodlanie byť dobrovoľníkom a podporiť tento projekt svojou expertízou. Stretávam sa s nimi často, a vždy sú ku mne prívetiví a láskaví. Taktiež so mnou radi zdieľajú výsledky svojich pozorovaní a nápady. Sú nám veľmi vďační a chcú, aby ADRA Slovensko aj naďalej pokračovala v tomto projekte. Práca s utečencami v srdci Afriky je pre mňa zatiaľ veľmi hodnotnou a inšpirujúcou skúsenosťou.“
 
 
 
 
👉 Podporiť náš projekt potravinovej sebestačnosti v Ugande môžete tu
 
👉 Pomôcť utečencom môžete prostredníctvom darovania semien a sadeničiek zeleniny a ovocných stromov tu.

Autor: John Martor Reeves, ADRA dobrovoľníčka v Ugande

Názory vyjadrené v tomto článku patria jeho autorke a nemusia nevyhnutne odrážať postavenie ADRA Slovensko či ADRA Uganda.

 

sk_SKSK