Spolu s našimi partnermi sme v ukrajinskom Černihive zrekonštruovali tri škôlky a dve školy.
Predstavte si mesto, kde detské smiech nahradil zvuk raketových útokov. Tak vyzeral Černihiv na Ukrajine počas konfliktu. Školy a škôlky, ktoré mali byť plné života, zostali zničené, s rozbitými oknami, poškodenými strechami a chladnými triedami.
Dnes je však situácia iná. Spolu s našimi partnermi sme sa rozhodli vrátiť deťom ich miesto na vzdelávanie – bezpečné, útulné a pripravené na budúcnosť. V rámci projektu „Humanitárna pomoc pre Černihivskú oblasť“ sme za štyri mesiace zrealizovali niečo, čo sa zdalo byť nemožné – opravili sme tri materské školy a dve odborné školy, vymenili viac ako 1000 m² okien a 1000 m² strešnej krytiny, a pomohli vytvoriť priestory, ktoré budú dlhodobo šetriť energiu a náklady.
Každá škola má svoj vlastný príbeh. Materská škola č. 69 „Stromoček“ bola v kritickom stave – okná boli rozbité, dvere zničené. Keď sme ich vymenili, triedy sa opäť naplnili bezpečím a teplom. Riaditeľka Ľubov Jankuševičová nám s radosťou povedala: „Pre bezpečnosť detí a úsporu energie bolo v prvom rade nutné vymeniť okná a vonkajšie dvere. Sme veľmi vďační za túto pomoc.“
Materská škola č. 59 „Biločka“ bola ďalšou výzvou. Okrem nových okien a dverí sme zrekonštruovali podlahu v hudobnom centre a vybavili školskú kuchyňu. Malé deti sa môžu tešiť aj z nového nábytku v herniach.
Na Černihivskej vyššej odbornej škole sme čelili rozsiahlym škodám. Strecha nad jedálňou, telocvičňou a montážnymi halami bola takmer zničená. Opravili sme viac ako 1000 m² strechy, aby študenti mohli opäť využívať tieto priestory. Navyše sme nezabudli na ich bezpečnosť – protiraketový kryt sme vybavili stoličkami, spacími vakmi a prenosnými umývadlami.
Nešlo však len o rekonštrukciu. Naším cieľom bolo vytvoriť podmienky, kde deti môžu snívať, učiť sa a pripravovať na lepšiu budúcnosť. Všetko, čo sme robili, malo jasný cieľ: vrátiť deťom ich šťastie a možnosť vzdelávať sa.
Keď sa dnes prechádzame Černihivom, vidíme viac než len zrekonštruované budovy. Vidíme deti, ktoré sa opäť hrajú, učiteľov, ktorí opäť učia, a komunity, ktoré opäť veria v budúcnosť. A to je najväčšia odmena, ktorú sme mohli za svoju prácu dostať.
Tento projekt by nevznikol bez podpory Nadácie otvorenej spoločnosti, Nadácie Pontis a Taipejskej reprezentačnej kancelárie na Slovensku. Spoločne sme ukázali, že solidarita nepozná hranice.
Ďakujeme!