Výstavbou latrín proti cholere

Počas našej monitorovacej cesty v Libanone sme si vypočuli neľahké príbehy sýrskych utečencov.

 
Jedným z nich je aj príbeh staršej pani, ktorá sedela pri jednom zo stanov v utečeneckom osídli Al Faour. Vraj nás čakala, aby sa s nami mohla stretnúť. Potešenie však bolo na našej strane. Počuli sme totiž o nej už dávnejšie. V rámci nášho projektu sme totiž mali naplánované nainštalovať miestnej sýrskej komunite latríny. Náš lokálny partner ADRA Libanon nás však informoval o pani, ktorá má špeciálne potreby. Namiesto tzv. tureckého záchodu, na ktorý sú miestny zvyknutí, potrebuje táto pani toaletu európskeho typu. Má totiž boľavú nohu a nemôže ju dobre ohýbať a ani si čupnúť. Po príchode do osídlia sme preto boli veľmi zvedaví, ako jej s novou toaletu spokojná. Jej rodina nás ochotne previedla po ich obydlí a ukázala aj novú toaletu, ktorú sme pre ňu pred pár mesiacmi nainštalovali.
 
 
Po krátkom rozhovore nás usadila, a porozprávala nám o svojom živote v Sýrii do roku 2013, úteku pred vojnou a nových začiatkoch, ktorým musela so svojou rodinou čeliť. Život na úteku pre ňu vôbec nie je jednoduchý. Nájsť si prácu je extrémne ťažké, a aj kde občas niečo zarobí, stačí jej to pokryť len základné potreby. Prioritou je vyžiť. Na vzdelávanie detí a zdravie prostriedky už neostávajú.
 
Ďalším vážnym problémom je podľa miestnych nedostatok sanitárnych zariadení v utečeneckých osídlach. Ľudia sú často nútení vykonávať potrebu do provizórnych jám. Veľakrát sa stalo, že deti do nich spadli a poranili sa. Okrem toho, že takéto riešenie neposkytovalo žiadne súkromie a je nedôstojné, ohrozuje aj okolitú pôdu. Práve v momentálnej kríze, keď sa krajinou nezadržateľne začala šíriť cholera, je potreba čistých a bezpečných toaliet dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.
 
I preto sme pre sýrske rodiny v osídli nainštalovali 30 latrín. Popri tom, že latríny výrazne zlepšili sanitárne podmienky v komunite, poskytujú dodatočné súkromie pre ženy a dievčatá.
 
 
Niekto by si povedal – jedna vec je postaviť latríny, druhá vec je sa o ne starať.. Avšak aj na to sme mysleli. Súčasťou nášho projektu bolo aj vyškolenie tzv. WASH komisie, ktorá sa stará o prevádzku a údržbu toaliet. Komisia toalety pravidelne čistí a v prípadoch potreby volá miestnej organizácii, ktorá sa stará o odkaľovanie. Práce síce nie úplne príjemná, no pre členovo komisie zmysluplná – bezpečnosť a blahobyt ich komunity je pre nich na prvom mieste.
 
Viac informácií o projekte sa dočítate tu.
 
. . .
Projekt „Posilnenie kritickej WASH infraštruktúry – vodovodný systém a malé rezervoáre pre sýrskych utečencov a Libanončanov v oblasti Bekaa a Baalbek-Harmel,“ je financovaný zo zdrojov Oficiálnej rozvojovej pomoci SR a realizovaný v spolupráci s ADRA Libanon.
 

 

sk_SKSK